AİLE

Hangi İsimlerin Değiştirilmesi Gerekir

Hangi İsimlerin Değiştirilmesi Gerekir

Değerli İslami Sözler Takipçileri bu Makalemiz’de Hangi İsimlerin Değiştirilmesi gerekir , güzel isimler , Dine uygun isimler , İsimlerin Anlamları , Dini isimler , En Güzel İsimler , Anlamlı İsimler konularında sizler için derleme yaptık.

Hangi İsimlerin Değiştirilmesi Gerekir.

Sual :
” Çiğdem ve Meltem İsminde iki kızım var. Bu İsimleri değiştirmem gerekir mi ?

Bir Çocuk dünyaya gelir gelmez ilk yapılacak işlerden birisi de ona bir isim bulup koymaktır. Bu vazifeyi başta anne-baba yaptığı gibi , bazen aile büyüklerine de bırakılır.

Artık ondan sonra ölünceye kadar o çocuk o ismi ile anılır ve cağrılır.
Umimiyetle herkes kendi ismini sever ve en çok sevdiği de ismiyle hitap edilmesidir.
Bazı kimseler de vardır ki , belli bir yaşa geldikleri ve belli bir makama ulaştıkları zaman , kendisine verilen ismi ve ya aile tarafından verilen soyadı beğenmez değiştirir.
Bu mesele de herkesın kendine göre bir gerekçesi vardır. İsmi ve Soyismi ya hoş olmayan bir şeyi hatıra getirmektedir. veya duyulunca söylenince gülünecek bir hal almaktadır.
Dinimiz de ismin ve soyismin önemli bir yeri vardır. Bu hususta peygamberimizin pekçok tavsiye ve ikazları ile birlikte , Filli olarak tatbikleri de bulunmaktadır. Bu Mevzuda bir Hadis-i Şerifin meali Şu Şekildedir :
” Sizler Kıyamet Gününde Kendi İsimleriniz ve babalarınızın ismi ile çağrılacaksınız. Öyle ise İsimlerinizi Güzelleştiriniz. ( Ebu Davud , Edeb :70)

Bilindiği gibi , Cumhuriyetten önce soy isim olarak baba ismi kullanılıyordu. Bazı İslam Ülkeleri bu adeti hala devam ettirmektedirler.
Ancak daha sonra Avrupalıları taklit eder birer soyisim sahibi olduk. Bunlara rağmen kıyamet gününde babamızın ve kendimizin ismi ile birlikte çağrılacağız. Ali Oğlu Hasan , Ahmet Kızı Ayşe gibi…..

Sevgili Peygamberimiz İslamla Şereflenen Sahabilerden bazılarının kötü manaya gelen ve yadırganan isimlerini daha güzelleriyle değiştirmiştir.

Bunların içinde hem erkekler , hem de kadınlar vardı.
Mesala , Hz. Ebu Bekir’in Müslüman olmadan önce ismi Abdulkabe idi , Bu ” Kabenin Kulu” manasına geliyordu. Bunu Peygamberimiz Ebubekir olarak değiştirdi.

Selman-ı Farisi hazretlerinin eski ismi Mabe bin Bozahşan idi , Peygamberimiz bu ismi Selman İbni’l İslam olarak değiştirdi.

Yine Peygamberimize bir gün bir zat geldi Ona ismini sordu “Asram” dedi , Bu isim ” akrabaları ile alakayı kesen ” anlamına geliyordu. Peygamberimiz Senin İsmin “Zür’a” olsun dedi , “Zür’a” ekip Biçen anlamına geliyordu.

Bazen Peygamberimiz İslam Düşmanlarına da bir takım Lakaplar veriyor , vermiş olduğu lakap artık o adamın isminin önüne de geçiyordu. Bunlardan en bilineni Ebu Cehil’dir.

Yine Cenab-ı Hak , Cehenneme layık olduğu için Ebu Lehep lakabını bir düşmanına veriyordu.
Peygamberimizin değiştirmis olduğu isimler de esasta iki husus görülmektedir.

Birisi Çirkin ve Hoş olmayan manaya gelen isimleri değiştirmek , diğeri de ismin sahinini kötü zanlardan kurtarmaktır.

Sizin Çocuklarınızın ismi her ne kadar bir Sahabi ismi olmasa da , manalarında hoş ve zarar verici kelimeler kullanılmaktan kaçınılmalıdır.

Çocuklarımıza isim verir iken Manalarına ve Anlamlarına Dikkat ederek vermek gerekir.

Facebook Sayfamız İçin Tıklayınız.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı