Faydalı Bilgiler

KIZILCIK NEDİR ? FAYDALARI NELERDİR ?

KIZILCIK NEDİR | İSLAMİ SÖZLER

 KIZILCIK NEDİR

Çevremizde   olarak bilinen bitkinin geneldeki ismi KADIN TUZLUĞU olarak bilinmektedir. 2 metreye kadar uzayabilen, dikenli bir çalı bitkisi olan Kadın Tuzluğu bitkisinin güzel kokulu çiçekleri sarı, meyveleri ise kırmızı- koyu kırmızı- siyah renktedir.
Meyvesi ise C vitamini ve meyve asitleri içerir.
Yapraklarını kışın döker. Sarı ya da turuncu çiçekleri tek tek, küçük demetler halinde şemsiye biçiminde olur. Güneşli ve yarı gölge ortamlarda iyi gelişir. Hemen hemen her toprakta yetişebilir. Sonbahar aylarında yapraklarının aldığı renkler bahçelere değişik güzellikler katar. Karadeniz’in iç kısımlarında doğal olarak bulunur.
Ormanların açıklık yerlerinde ve çitlerde yetişen, yaz kış yeşil veya yazın yeşil dikenli çalı formunda dikenli bir ağaççıktır. Kuzey yarımküre’nin ılıman bölgelerinde ve Avrupa’da sıkça görülür. Yazın yeşil olanlar Asya, Avrupa ve az miktarda Kuzey Amerika’da, her zaman yeşil olanlar Orta ve Güney Amerika’da doğal olarak bulunurlar. Ülkemiz de ise İstanbul ve Trakya’da, değişik bir tipi de Karadeniz bölgesinde, yazın yeşil olan bazı türler doğal olarak yaşamaktadır.
Toplama ve Saklama Koşulları
Kadın tuzluğu bitkisinin gövde yada kök kabukları için; ilkbahar başında ya da sonbaharın sonuna doğru toprağı kazılıp bitkinin kökü çıkarılır ve soyularak kabuğu alınır. Gözde kabukları da aynı dönemlerde bitki soyularak alınır. Bu kabuklar gölgelik bir yerde özenle kurutulur. Kurutulduktan sonra kullanılacak hale gelir. Yaprakları ilk çıktığı zaman taze iken dalında yenilebilir.
Meyveler kızardıktan sonra dalından yenir yada toplanıp şurup veya reçel yapılarak yenmektedir. Kurutulmuş meyvelerinden de çay yapılarak yararlanılmaktadır.

Kızılcığın BilinenYararları

İştah açar. Ateşi düşürür. Safrayı arttırır. Öksürüğü keser. Mideyi kuvvetlendirir. Ağız yaralarını iyileştirir. Kan dolaşımını düzenler. Hazım bozukluklarını giderir. Safra kesesi hastalığına iyi gelir. Bağırsak iltihaplarını tedavi eder. Safra kesesi hastalıklarını iyileştirir. Damar daraltır ve kanamayı azaltır. Anormal kalp çarpıntısına karşı etkisi vardır. Siyatik, romatizma ve eklem ağrılarını giderir. Yüksek tansiyonu düşürür. Haricen kullanıldığında bakterileri öldürmektedir. Karaciğerin işlevlerini düzenleyen en iyi ilaçlardan biridir. Karaciğer (karaciğer zafiyetine, karaciğer yetersizliğine) hastalıklarını iyileştirir. Meme, bağırsak, akciğer, rahim kanserlerine karşı önleyici ve tedavi edici özellikleri vardır. Mikrop öldürücü etkileri ile özellikle göz çevresinde görülen arpacık gibi şikayetlerde faydalıdır. Kalp romatizmasına iyi gelir, sinir yorgunluğunu ve üzüntüyü giderir.
Kökleri kurutulduktan sonra suda demlenerek ya da meyveleri taze olarak kullanılır.
Uyarı: Hamileler kadın tuzluğu bitkisini kesinlikle kullanmamalıdır

KIZILCIĞIN FAYDALARI NELERDİR

 içindeki besin lifleriyle kan basıncını dengelediğinden, kan basıncının neden olduğu yüksek tansiyon sorununu da ortadan kaldırıyor.

"<yoastmark

Tansiyonu dengelemesi sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

"<yoastmark

kan basıncını dengelemekle kalmıyor, bu etkisi sayesinde bir de damarlarda oluşabilecek ciddi boyutlu hasarların, doğal olarak da kroner kalp rahatsızlıklarının önüne geçmiş oluyor. Bu da kendimizi felç, kalp krizi ve bu duruma bağlı diğer hastalıklara yakalanmaktan koruyor. Halihazırda böyle bir hastalığı bulunanlarda ise iyileşme sürecine katkıda bulunuyor.
Birbirinden Önemli Faydalı Bilgiler İçin Tıklayınız.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı