Faydalı Bilgiler

Kuşburnu Nedir ? Faydaları Nelerdir ? Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır.

Kuşburnu Nedir ? Faydaları Nelerdir

Kuşburnu Nedir ? Faydaları Nelerdir ? Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır ?

————-
Kuşburnu, 3 m kadar boylanabilen, gövdesi ve dalları dikenli, kırmızı meyveleri olan, yeşil yaprakları olan bir ağaççıktır. İlk baharda çiçek açan ve yaz boyu kırmızımsı renkte olan kuşburnunun, güzel kokulu çiçekleri vardır. Genellikle yol kenarlarında, çalılık bölgelerde yetişmektedir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini, tanen, karoten, pektin, meyve asitleri ve yağ bakımından zengindir.
Kuşburnunun Faydaları
• Safra kesesi ve böbrek taşlarına karşı vücudu koruyucu etkisi vardır.
• Soğuk algınlığına, gribe, nezleye karşı iyi gelir.
• Enfeksiyonlara karşı etkilidir.
• İdrar söktürücü etkisi vardır.
• Vücudu kuvvetlendirir.
• Kan basıncını düzenler.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Antioksidandır.
• C vitamini deposudur.
• Kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır.
• Kötü kolestrolü düşürür.
• Şeker hastalıklarına karşı iyi gelir.
• Romatizma ve eklem ağrılarına karşı iyi gelir.
Ayrıca dokularda oluşan sertleşmelere ve kemik erimesine, kireçlenmelere karşı faydalı gelir. Raşitizm hastalığında ve vücudun bağ dokularını güçlendirmede etkilidir.
Özellikle C vitamini eksiklerinde kuşburnu tüketmelisiniz. Vitamin bakımında çok zengindir. Bağırsak enfeksiyonlarına ve ishale karşı çok iyi gelmektedir. Sindirim sisteminde bulunan parazitlerin atılmasına yardımcı olur.
Kuşburnunun, bazı rahim hastalıklarında, hamilelik döneminde, menapoz tedavilerinde, kramplarda, kanı temizlemede ve kansızlıkta çok faydalı gelmektedir. Karaciğerdeki iltihaplanmaları, tansiyonu düzenlemede, kan şekerini düzenlemede büyük faydası vardır.
Kuşburnunun Kullanımı
Kuşburnunun bir çok kullanım alanı vardır. Çay olarak, reçel olarak, tatlılarda kullanılabilir. Genellikle çay şeklinde tüketilmektedir.

Kuşburnu çayı hafif mayhoş bir tat bırakan vitamin ve mineral deposu, bağışıklık güçlendirici bir kış içeceğidir. Bu sağlıklı meyve lezzetli olduğu kadar içerisinde sağlığınız açısından yararlı bileşenler de bulundurmaktadır. Kuşburnu çayı Türkler ve Çinliler tarafından yıllarca ilaç olarak kullanılmıştır. Eski zamanlarda çeşitli enfeksiyonel hastalıklar ve kış hastalıkları kuşburnu çayı ile tedavi edilirdi. Kuşburnu çayını paketlenmiş olarak tüketmek yerine kurutulmuş meyve olarak çayını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kuşburnu çayı nasıl yapılır sorusunu soruyorsanız en sağlıklı kuşburnu çayı pişirme yöntemlerini birazdan vereceğimiz bilgilerde bulabilirsiniz. 

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır ?

Kuşburnu çayı nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Mevsiminde toplanan kuşburnu kışa hazır hale getirmek için kurutulur. Kurutulmuş kuşburnundan çay hazırlamak isteyenler bu C vitamini deposu besinden mutlaka faydalanmalıdırlar. Kuşburnu çayı nasıl yapılır sorusunu soranlara işte aşama aşama kuşburnu çayı tariflerimiz.

Kuşburnu çayı malzemeleri

Taze toplanmış kuşburnu 

Kaynayan su

Suyu kaynatın

Kullanacağınız bardağın büyüklüğüne göre su miktarını ayarlayın. Su iyice kaynatıldıktan sonra, suyu ısıya dayanıklı bir bardağın içine dikkatlice dökün. 

Kurutulmuş kuşburnu meyvesini avucunuza alın

Kuşburnu, kaynamış suyun olduğu bardağa yerleştirin. Suyun kuşburnunu tamamen kapladığından emin olun. Bunun olmadığını fark ederseniz, ya kaynar ve daha fazla sıcak su ekleyin ya da kuşburnunu kabın dibine itmek için bir kaşık kullanın.

Demleme aşaması

Kuşburnu ve kaynamış suyu 10-15 dakika dikleşmeye bırakın. 

10-15 dakika sonra, çayı dikkatlice servis kaplarına dökün. 

Kurutulmuş kuşburnu meyvesinden çay yapımı

Mevsiminde topladığınız yaş olan kuşburnu meyvelerini güneşte veya evde kurutabilirsiniz. Ancak havanın nemli olduğunu düşünüyorsanız ve vaktiniz yeterince yoksa kuşburnunu fırında da kurutabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı