Peygamberler

PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V) DAMATLARI KİMLERDİR?

PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V) DAMATLARI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V) DAMATLARI KİMLERDİR?

Peygamber efendimizin (s.a.v) kızları dört tanedir hepside Haticeden (r.anh) dünyaya gelmedir.

1- Peygamber efendimizin (s.a.v) kızlarının en büyüğü Zeyneptir. Ebil As bin Rabi ile evlenmiştir. Ali ve Ümeye isminde iki çocuğu dünyaya gelmiş, hicretin sekizinci senesinde vefat etmiştir.

2-Rukıyye; İlk önce Ebu Lehebin oğlu yani amcasının oğlu Utbe ile evlenmiş ancak Lehep suresi: “Ebu Leheb’in iki eline yuh oldu, kendine de yuh. Ona ne malı fayda verdi, ne de kazandığı. O, bir alevli ateşe yaslanacak. Karısı da odun hamalı olacak! Gerdanında fitillisinden bir ip olduğu halde.” İnince zifaf olmadan Utbe, Rukıyye yi boşamıştır. Daha sonra kendisi ile Osman bin Affan evlenmiş ve birlikte Medine’den Habeşistan’a hicret etmişlerdir. Nitekim peygamber efendimizin (s.a.v) bedir savaşına çıktığı hastalınmış, bu nedenle de peygamberimi (s.a.v) Osman’a eşi Rukıyye ile beraber kalmasını ve savaşa çıkmamasını emretmiştir. Savaş sonrası kendisine ganimetten sanki savaşa katılmış gibi pay edilmiş. Savaş bitip dönüldüğünde Rukıyye vefat etmiş ve defin edilmiştir. Osman bin Affan’ın Rukyyeden Abdullah isminde bir oğlu olmuş ancak çocuk altı yaşında vefat etmiştir.

3-Ümmü Külsüm; ; İlk önce Ebu Lehebin oğlu yani amcasının oğlu Uteybe ile evlenmiş ancak aynı kardeşi Utbenin yaptığı gibi Lehep suresi inmesiyle zifafdan önce eşini boşamıştır. Daha sonra peygamber efndimiz (s.a.v) Ümmü Külsüm’ü Osman bin Affan evlenmiştir. Nihayet Ümmü Külsüm hicretin dokuzuncu senesinde vefat etmiştir ve Osman’dan çocuğu olmamıştır.

4-Fatıma; Peygamber efendimizin (s.a.v) kızlarının en küçüğüdür. Nitekim Peygamber efendim (s.a.v) kızı Zeynebi hicretin ikinci senesinde sefer ayında Ali bin Ebi Talip ile evlendirmiştir. Ali bin Ebi Talipten: Hasan, Hüseyin, Ümmü Külsüm ve Zeynep adından dört tane çocukları dünyaya gelmiştir. Nihayet fatıma, Peygamber efendimizin (s.a.v) vefat ettikten altı ay sonra vefat etmiştir. Peygamber efendimizin (s.a.v) haber verdiği gibi ailesinden kendisine ilk ulaşan kimsedir.

(El-Bidaye ve En Nihaye, 5/321. Zadul mead, İbni kayyim, 1/100)

Dini Hikayeler İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu